Jakimi metodami można uszlachetnić druk?
Tworzenie projektów graficznych to sztuka, która wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia, wyobraźni i znajomości aktualnych trendów. Jednocześnie jest to zadanie, które daje dużo satysfakcji, szczególnie wtedy, gdy kompozycje są rozbudowane i zakładają wykorzystanie nowoczesnych technik zdobienia. Jednak jakie rodzaje uszlachetnień warto zastosować? I dlaczego w ogóle warto je wykorzystywać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jakie rodzaje uszlachetnień wyróżniamy?
Najczęściej wykorzystywane uszlachetnienia to:
- Foliowanie, czyli pokrywanie projektu cienką warstwą folii nakładanej na gorąco. Technika ta umożliwia wzmocnienie papieru i poprawę jego właściwości, szczególnie jeśli chodzi o trwałość, intensywność kolorów i elegancję. Wykorzystywane są m.in. folie błyszczące, folie matowe, folie strukturalne.
- Lakierowanie UV, czyli technika, która pozwala na uszlachetnienie całości lub wybranej części projektu. Lakier dostępny jest w różnych wersjach, takich jak lakier brokatowy, perłowy, czy fluorescencyjny, dzięki czemu ostateczny efekt może być dopasowany do naszych potrzeb. Podobnie, jak foliowanie, lakierowanie również nadaje projektowi większej trwałości, a jednocześnie sprawia, że powierzchnia jest aksamitna w dotyku i elegancka.
- Hot-stamping, czyli wykorzystywanie ozdobnej folii na gorąco. Dzięki zastosowaniu tej techniki nasz projekt staje się oryginalny, a poszczególne jego elementy lepiej widoczne i świetnie podkreślone.
- Tłoczenie, czyli technika wykorzystywana zarówno do prostych wzorów, jak i rozbudowanych, zaawansowanych elementów. Metoda ta dzieli się na dwa rodzaje, czyli tłoczenie wklęsłe, tzw. ślepe, które polega na wciśnięciu materiału w podłoże, a także na tłoczenie wypukłe, umożliwiające wykonanie elementów odstających od reszty powierzchni. Co ciekawe, tłoczenie wykrywane jest zarówno przez dotyk, jak i przez wzrok, dzięki ciekawej grze świateł i cieni. Tłoczenie często łączy się z procesem złocenia lub srebrzenia.
- Kalandrowanie to technika, która sprawia, że zwykła powierzchnia nabiera zupełnie nowego, trójwymiarowego charakteru, takiego jak m.in. faktura płótna.
- Sztancowanie, czyli wycinanie wzorów i tworzenie ażurowych wykończeń, które dodają lekkości i podnoszą jakość projektu.
Dlaczego warto wykorzystać uszlachetnienia druku?
Widać więc, że opcje, z których możemy skorzystać są naprawdę liczne. Dlaczego jednak w ogóle warto stosować uszlachetnienia? O wielu zaletach już powiedzieliśmy. Pod uwagę należy wziąć bowiem przede wszystkim ich ciekawy charakter i fakt, że zmieniają zwykły projekt w najwyższej klasy kompozycję. Dodatkowo uszlachetnienia dodają elegancji i zwiększają trwałość, dzięki czemu całość jest odporniejsza na niekorzystne czynniki i uszkodzenia.
Ważne jest również to, że zdobienia sprawdzą się w niemal każdym projekcie, takim jak wizytówka, ulotka, plakat, menu, zaproszenie, kalendarz, czy broszura informacyjna. Ich zastosowanie sprawia, że projekty prezentują całkiem nowy poziom i pasują do różnego typu działalności.